Normal hazır betona göre daha ince taneli ve daha yüksek çimento oranlı özel dizayn edilmiş betonun, yüksek basınçlı pompa ile püskürtülmesiyle yapılan uygulamadır.  Islak karışım beton püskürtme  ve  kuru Karışım Beton Püskürtme şeklinde uygulanabilir.


Shotcrete uygulama alanları;
Shotcrete, ; yol veya otoban kenarlarındaki şevlere, temel kazısı sırasında kayma tehlikesi olan yan yüzeylere, tünel yada metro inşaatlarında tavan ve duvarlara, toprak kayması yada kaya, taş parçasının düşmesinin engellenmesinin istenildiği alanlarda, yer altı yapı işlerinde son derece önemli olan kaya destekleme işlerinde, yapı güçlendirme projelerinde, bina duvar ve kolonlarına ayrıca dekoratif amaçlı olarak yapay kaya gibi alanlara yada izolasyon koruyucu katman olarak havuzlarda ve suyun aşındırıcı etkisinden korunmak amacıyla dere yataklarında kullanılmaktadır.


Shotcrete uygulamsı;
Püskürtme Beton, diğer  uygulamalara göre çok ucuz ve çok hızlı, pratik bir çözümdür. Bir çok alanda perde beton yerine çok daha çabuk ve ekonomik bir uygulama yapılabilir. Uygulamalarımız Hazır Beton tesisinde hazırlanmış yüksek mukavemetli beton dizaynlarıyla ıslak veya kuru olarak yapılmaktadır.  Kuru karışım uygulamalar da  ıslak karışıma oranla zaiyat daha fazla olmaktadır.


Dekorotif amaçlı olanlar dışında shotcrete genellikle zemin üzerine yerleştirilen bir veya iki hasır demir donatı üzerine 1, 2, 4… kat kademeler halinde uygulanır. Hazır beton tesislerinde hazırlanarak uygulama alanına sevk edilen püskürtme beton karışımı  kompresör ve beton püskürtme pompası gibi ekipmanlar ile istenilen zemine belirli bir debi ve basınçla püskürterek uygulanır.