Zemin iyileştirme ve iksa uygulamalarında yaygın olarak kullanılan 45 cm kadar olan çaptaki kazık uygulamaları mini kazık olarak adlandırılabilir. Mini kazık makineleri ebatlarının fore kazık makinelerine göre küçük oluşu nedeniyle dar alanlarda da imalatın yapılmasına olanak sağlayabilir. Portatif kazık makineleri ile micro ve mini kazık uygulamaları bina içlerinde de yapılabilmektedir.


Plansız ve çarpık kentleşme nedeniyle büyük kazık makinelerinin iş mahalline naklinde ve çalıştırılmasında zorluklar yaşanmaktadır. Mini Kazıklar, kullanılan makinelerin özelliğine de bağlı olarak ~20 m. derinliğe kadar olan iksa uygulamalarında ankrajlı olarak ve temel altı zemin iyileştirme işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.


İksa ve temelaltı kazık uygulamalarında mutlaka konusunda uzman mühendisler tarafından iksa-temelaltı kazık projesi yapılarak uygulama yapılmalıdır. Özellikle derin kazı-iksa sistemlerinde yapılacak hatalar neticesi kazı-iksa sistemlerinde yıkılmalar, göçmeler olabilmektedir. Bu da ciddi anlamda can-mal kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle iksa projelerinin hazırlanmasında ve uygulamalarda titiz davranılmalı ve projesiz uygulama yapılmamalıdır.


Mini kazık uygulamalarında kazık makinesi ile delgi işlemini takiben hazırlanan demir donatısı kuyu içerisine indirilir. Donatı indirilmesinin ardından kuyuya beton dökümü yapılarak mini kazık uygulaması tamamlanır. Yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu zeminlerde beton dökümü yapılamamaktadır (kazıklar boş çıkar). Bu tür sulu zeminlerde demir donatıya enjeksiyon hortumları bağlanır. Donatı indirildikten sonra kuyuya beton yerine kırma taş (mıcır) dökülür. Daha sonra donatı ile berber kuyuya indirilen enjeksiyon hortumlarından aşağıdan yukarıya doğru çimento şerbeti basılarak mıcırların arasındaki suyun yukarı çıkması ve yerini çimento şerbetinin alması sağlanır. Enjeksiyonda patlatmalar yapılması önemlidir. Kazıkların boş çıkmasını büyük ölçüde önler.
Sert formasyonlarda delik dibi tabancaları, orta sert ve yumuşak formasyonlarda ise sürekli burgu yardımıyla delgi yapılır. Mini kazıkların betonlama işlemi, özellikle yeraltı suyunun etkili olduğu zeminlerde tamamlanan kuyuya temiz agreganın doldurulması ve çimento şerbetinin kuyu tabanından yukarı doğru basılması konusuna önem verilmesi esastır. Hafif yapıların temelleri altına taşıyıcı temel sistemi olarak mini kazıklar daha fazla tercih edilmektedir.


İksa uygulamalarında mini kazıklar üst kısımlarında bırakılan demir filizlerine yapılan kafa kirişleri ile birbirine bağlanarak birlikte çalışması sağlanır.